Simplificați, simplificați! Nu vă temeți să luați decizii rapide și radicale, în business, în politică și în viața de zi cu zi. Nu vă temeți să vă opriți, să vă schimbați părerea, planurile.
Știu, știu, nu vi se spune niciodată asta, ci dimpotrivă, că trebuie să analizați temeinic totul, să vă luați timp de reflecție, să verificați și să vă puneți întotdeauna la îndoială propriile concluzii. Că lucrurile nu sunt aproape niciodată doar albe sau negre. Că există nuanțe, contexte, excepții și detalii care pot schimba complet concluzia. Că nu e bine să generalizați, mai ales când este vorba despre oameni. Oamenii nu sunt obiecte și nu pot fi înțeleși prin câteva etichete sau reguli simple. Că cele mai bune decizii nu se iau întotdeauna cel mai repede, ci după ce ați înțeles ceea ce nu era evident la prima vedere etc. etc.
Da, perfect de acord cu ce vi se spune. NUMAI CÄ‚: sfaturile din paragraful 2 sunt bune, foarte bune, chiar, aplicabile È™i funcÈ›ionale DOAR pentru 1 din 100 dintre cei care citiÈ›i acum aici. Sau din 1000. Or, È™ansele ca chiar tu să fii acel 1 sunt infime. Și È™ansele ca aceste îndemnuri să-È›i facă mai mult rău decât bine sunt mari. GândeÈ™te-te bine, de data asta, de zece ori (adică contrar îndemnurilor mele 😊) dacă eÈ™ti suficient de deÈ™tept ca să înÈ›elegi pe deplin, să gândeÈ™ti È™i să realizezi lucruri complexe, complicate, grele…







